Längd: 02:18
Textning: Ruotsi
Språk: Finlandssvenskt teckenspråk
Finlandssvenskar, Vuxna Kamratverksamhetens kurser, Kurser

Kurs för finlandssvenska vuxna 2025

Är du en döv eller hörselskadad finlandssvensk i åldern 50-80 år? Men fastän du skulle vara under 50 år så lönar det sig för dig att ändå anmäler dig. Vill du träffa andra finlandssvenskar och dela erfarenheter av vardagsliv, identitet och gemenskap? Kom med på kurs som ger möjlighet till diskussion, kamratstöd och nya insikter!

Kursen bjuder på aktuell information om samhällets tjänster, föreläsning, workshop om att adoptera tecken och en möjlighet till att personligt samtala med kursledaren om dina behov och din situation. Kursen erbjuder också tid för avkoppling och rekreation i en trivsam miljö.

Kursen genomförs i samarbete med Finlandssvenska teckenspråkiga rf.

Koppla av vid havet

Hotell Scandic Waskia ligger i ett lugnt läge vid havet, nära Vasa centrum. Hotellet har renoverade rum och grundläggande faciliteter för en bekväm vistelse. Under kursen kommer vi också att besöka Tropiclandia Spa intill för att koppla av.

Att ta sig till platsen

Det är lätt att ta sig till och från hotellet. Det ligger på ön Vasklot, 1,5 km från Vasa centrum och järnvägsstationen. Hotellet erbjuder gratis parkering.

Kursavslutningen är på torsdagen men då startar seniorernas kulturdagar i samma stad! Ni får ta er dit på egen hand. Ta kontakt med oss eller någon på Finlandssvenska teckenspråkiga r.f. om ni behöver hjälp.


Mera information om evenemanget

Maija Pulkkinen

Kursplanerare
Tar inte emot röstsamtal Tar emot sms Tar emot WhatsApp-meddelanden, videomeddelanden och videosamtal
Telefonnummer: +358 50 548 8166