Finlands Dövas Förbunds nyhetsöversikt 24.3.2025
Förbundets representanter träffade inrikesminister Rantanen
Förbundets verksamhetsledare Markku Jokinen, direktör för teckenspråks- och påverkansarbete Kaisa Alanne, och specialsakkunnig Marika Rönnberg träffade inrikesminister Mari Rantanen och specialmedarbetare Timo Kerttula 19.2.2025. Teman för mötet var systemet för varningsmeddelande och tjänster för teckenspråkiga i nödsituationer. Pilotprojektet gällande nödanmälan på teckenspråk avslutades i december 2023. Projektet får ingen fortsättning, eftersom det enligt minister Rantanen är för dyrt med nuvarande teknik och användarmängd. Totalt gjordes endast 10 faktiska nödsamtal under pilotperioden. Också textinmatningen i realtid av nödmeddelanden, som krävs enligt tillgänglighetsdirektivet, försenas av tekniska skäl. Enligt nuvarande beräkningar kommer den inte att vara tillgänglig förrän 2027. Problemet för döva med det nuvarande systemet för varningsmeddelanden är att det endast baseras på ljud. Enligt ministern ansvarar statsrådet för kommunikationen i allvarliga situationer, och det finns interna riktlinjer för kommunikation på teckenspråk. För närvarande söker man finansiering för att utveckla kommunikationen i farosituationer.
Användningen av datorer fortsätter som vanligt även efter att texttelefontjänsten har upphört
Texttelefontjänsten TPP avslutades vid årsskiftet. Nu undrar många vad som kommer att hända med de datorer de använder. Datorerna har i allmänhet beviljats åt döva teckenspråkiga som medel för kommunikation och tillgång till information, och texttelefoni har bara varit en av de tjänster datorn har möjliggjort. Med hjälp av dator kan man till exempel fortfarande få tillgång till FPA:s distanstjänst och distanstolkning, samt ta del av teckenspråkig information och delta i distansmöten. Användningen av utrustning som understöds av välfärdsområdena, socialväsendet eller på annat sätt fortsätter som vanligt, om inte understödsbeslutet skilt upphävs. För ytterligare råd och information, vänligen kontakta regionhandledningen i ditt område.
Finlands Dövas Förbunds omställningsförhandlingar har avslutats
Bakom förhandlingarna ligger förbundets försämrade ekonomiska situation samt förändringar i Dövas folkhögskolas verksamhetsomgivning. Förhandlingarna startade 25.2.2025 och gällde permitteringar på högst 90 dagar. Förhandlingstiden var två veckor och berör lite mer än hälften av personalen. Förhandlingarna avslutades 11.3. Mer information om hur permitteringarna kommer att påverka förbundets tjänster kommer att publiceras under våren.
Mot välfärdsområdes- och kommunalvalet 2025
Välfärdsområdes- och kommunalvalet förrättas söndagen 13.4.2025. Förhandsröstning sker i Finland 2.4-8.4.2025 och utomlands 2.4-5.4.2025. Justitieministeriet har sammanställt information om valet på finlandssvenskt teckenspråk. Det finns också teckenspråkiga kandidater i välfärdsområdes- och kommunalvalet. Om du är kandidat kan du meddela oss genom att fylla i blanketten.
Årets första Dövas tidskrift har utkommit
Dövas tidskrift (1/2025) uppmärksammar Finlands Dövas Förbunds 120-årsjubileum och lyfter fram forskarna Juhana Salonen, Karin Hoyer och Lena Wenman, som fick Årets teckenspråksbragd 2024 för arbetet med den finlandssvenska teckenspråkskorpusen. Emma Hagberg berättar om sin identitetsresa kopplad till teckenspråk och futsal. Evenemangssidorna sammanfattar seminarier om forskning och förbundets framtid. Elin Westerlund reflekterar över hur forskningen inom finlandssvenskt teckenspråk kan utvecklas och breddas.
Teckenspråksbarometerns resultat 2024
Teckenspråksbarometern 2024 frågade finska och finlandssvenska teckenspråksanvändare hur deras språkliga rättigheter har förverkligats. Ett viktigt resultat var att i ungefär 70% av situationerna då teckenspråkiga uträttar ärenden hos tjänstemän eller myndigheter, agerar myndigheten inte i enlighet med lagstiftningen, och kunden är tvungen att själv beställa tolk å myndighetens vägnar. Finlandssvenska teckenspråksanvändares tillgänglighet till tolkning är ännu sämre. Svaren kritiserade också återuppringningssystemet, vilket är otillgängligt för döva. Du kan se en sammanfattning på teckenspråk av barometerns resultat via länken intill.