Kesto: 06:45
Tekstitys: Suomi
Kieli: Suomalainen viittomakieli

Ajankohtaiskatsaus 26.3.2025: Vaikuttamistyötä monella saralla

Viikon ajankohtaiskatsaus käsittelee totuus- ja sovintoprosessia, alue- ja kuntavaaleja, tulkkauspalvelua, Kuurojen lehteä sekä Kuurojen Liiton kursseja.

Viittomakielisten totuus- ja sovintoprosessin valmistelu etenee

Totuus- ja sovintoprosessin tavoitteena on dokumentoida kuuroihin ja viittomakielisiin kohdistuneet oikeudenloukkaukset ja syrjintä sekä luoda pohjaa sovinnolle valtion ja yhteisöjen välillä. Kuluvan kevään aikana rekrytoidaan itsenäinen ja riippumaton sihteeristö, joka aloittaa työnsä syksyllä 2025. Sihteeristön avoimet paikat on julkaistu Valtiolle.fi -sivustolla, ja hakuaika päättyy 3.4.2025 klo 16.15. Haettavissa ovat pääsihteerin, erityisasiantuntijan ja suunnittelijan paikat. Suorat linkit paikkoihin sekä viitottuihin kuvauksiin työtehtävistä löydät ohesta.

Lisäksi perustetaan ohjausryhmä, joka toimii keskustelufoorumina valtion ja yhteisöiden välillä. Kevään aikana järjestetään myös yleisötilaisuuksia. Oheisen linkin kautta pääset katsomaan oikeusministeriön viitotun uutisen aiheesta.

Järjestämme keskiviikkona 2.4.2025 klo 15−17 Zoom-webinaarin, jossa tutustumme totuus- ja sovintoprosessia vastaaviin prosesseihin muualla maailmassa. Luvassa on alan asiantuntijoiden puheenvuoroja, paneelikeskustelu sekä vapaata keskustelua. Tilaisuus on tulkattu suomalaiselle ja suomenruotsalaiselle viittomakielelle. Ilmoittaudu mukaan oheisella lomakkeella viimeistään 31.3.2025. Lähetämme kaikille ilmoittautuneille tarkemman ohjelman ja Zoom-linkin lähempänä tapahtumaa. Lämpimästi tervetuloa mukaan!

Kohti alue- ja kuntavaaleja 2025

Alue- ja kuntavaalit toimitetaan sunnuntaina 13.4.2025. Ennakkoäänestys on Suomessa 2.4.–8.4.2025 ja ulkomailla 2.4.–5.4.2025. Alue- ja kuntavaaleissa on ehdolla myös viittomakielisiä. Jos olet yksi heistä, voit ilmoittaa siitä meille lomakkeella, jonka löydät oheisen linkin kautta. Oikeusministeriö on tuottanut tietoa vaaleista sekä suomalaisella että suomenruotsalaisella viittomakielellä, ja pääset katsomaan videot oheisten linkkien kautta.

Vahva tunnistautuminen vaikeuttaa tulkkauspalvelun käyttöä

Tulkkitoiminnan yhteistyöryhmä (TTYR) käsitteli 7.2. kokouksessaan Kelan etäpalvelun vahvaa tunnistautumista. Yhteistyöryhmän mukaan etäpalvelun uusi tunnistautumisvaatimus vaikeuttaa ja hidastaa palvelun käyttöä niille, joilla ei ole verkkopankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta. Tämä koskettaa erityisesti senioreita ja lapsiasiakkaita. TTYR esittää, että etäpalvelun aukioloaikoja laajennettaisiin ja että tunnistautuminen olisi mahdollista myös omaisen tunnuksilla tai Kelan erikseen myöntämällä pääsyavaimella.

Vuoden ensimmäinen Kuurojen lehti on ilmestynyt

Kuurojen lehden numeron 1/2025 aiheita ovat muun muassa Kuurojen Liiton juhlavuosi, kuurot ja musiikki sekä viittomakielitekopalkinnon voittaja. Juhlavuoteen liittyy myös neliosainen juttusarja, jossa tutustutaan kuurojen yhteisön merkkihenkilöihin, jotka ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Ensimmäisessä osassa valokeilassa ovat John Sundberg (1875–1938) ja Sigyn Heikel (1880–1968). Yhdistystarinat-sarjassa on vuorossa Vantaan Kuurot ry, jossa eloisa yhdistystoiminta on jatkunut 45 vuoden ajan, ja Työttömyys syö eläkettä -artikkelissa Sami Kursi ja Kalle Juusti kertovat kokemuksiaan työnhausta ja työelämästä. Nautinnollisia lukuhetkiä!

Hae Kuurojen Liiton kursseille!

Kuurojen Liitto on järjestänyt jo yli 40 vuoden ajan monipuolisia vertaistukikursseja. Niistä saat hyvinvointia ja vertaistukea arkeen – ja paljon hyvää mieltä! Monien kurssien ilmoittautuminen päättyy 6.4.2025, joten nyt kannattaa hakea kursseille! Kuurojen Liiton vertaistukitoiminta tiedottaa, että yhteistyössä Solaris-lomat ry:n kanssa järjestettyjä lomia ei pystytä järjestämään tänä vuonna pienentyneiden avustusten takia. Tänä vuonna ei siis ole tulossa tuettua joululomaa viittomakielisille. Katso kurssit sekä viitotut kurssikuvaukset oheisesta linkistä!