TTYR: Vahva tunnistautuminen vaikeuttaa tulkkauspalvelun käyttöä
Tulkkitoiminnan yhteistyöryhmä (TTYR) käsitteli 7.2. kokouksessaan Kelan etäpalvelun vahvaa tunnistautumista, joka on tullut käyttöön palvelualustan vaihdoksen myötä.
Kelan tulkkauspalvelukeskuksen etäpalvelun uusi tunnistautumisvaatimus vaikeuttaa ja hidastaa palvelun käyttöä niille, joilla ei ole verkkopankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta. Tämä koskee erityisesti senioreita ja lapsiasiakkaita. Etäpalvelu on ollut monelle osa arkipäiväistä tulkkauspalvelun käyttöä.
Kokouksessa todettiin, että etäpalvelun tulee olla helposti saavutettava kaikille tulkkauspalvelun käyttäjille. Tekstipuhelupalvelun (TPP) lakkauttamisen myötä kuurojen ja kuulovammaisten mahdollisuudet itsenäiseen asiointiin ovat jo heikentyneet. Lisäksi etäpalveluun on usein jonoa, mikä erityisesti hätätilanteissa voi hidastaa avun saamista.
TTYR esittää, että etäpalvelun aukioloaikoja laajennettaisiin ja että tunnistautuminen olisi mahdollista myös omaisen tunnuksilla tai Kelan erikseen myöntämällä pääsyavaimella. Kokouksessa todettiin lisäksi, että tekstimuotoinen etäpalvelu hyödyttäisi myös osaa kuulonäkövammaisista ja puhevammaisista asiakkaista.
TTYR lähetti 4.3. kommenttinsa Kelan käsiteltäväksi.