Liittokokousväki kokoontui Turkuun

Kuurojen Liiton liittokokous pidettiin lauantaina 6.6.2026 Turussa. Kokouksessa hyväksyttiin vuoden 2027 toimintasuunnitelma ja talousarvio, valittiin uusia hallituksen jäseniä sekä linjattiin liiton tulevaa toimintaa.

Puheenjohtaja Salla Fagerström avasi kokouksen ja muistutti puheessaan liittokokouksen merkityksestä yhteisön tärkeimpänä demokraattisena tapahtumana. Tervehdykset liittokokoukselle toivat Turun Kuurojenyhdistyksen edustaja Tarja Sorsa sekä Suomen Kuurojen Historiaseuran edustajat Brita Peura ja Taina Helenius. Historiaseura kertoi samalla lokakuussa Haikon kartanossa 16.-18.10. järjestettävästä C.O. Malmin 200-vuotisjuhlavuoden päätapahtumasta.

Liittokokouksessa oli edustettuna 21 jäsenyhdistystä 31 edustajalla. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Jaana Aaltonen.

Vuosikertomus ja tilinpäätös 2025

Toiminnanjohtaja Markku Jokinen avasi keskustelun vuoden 2025 vuosikertomuksesta. Liittokokousedustajille oli toimitettu painettu vuosikertomus etukäteen, ja lisäksi liiton verkkosivuilla on julkaistu ”10 poimintaa Kuurojen Liiton vuodesta 2025” -video. Liittokokousedustajat keskustelivat muun muassa verkkosivujen tietopaketeista, oikeuksienvalvonnan taustatyöstä sekä kouluvierailuista ja toimikunnista. Tilinpäätöksen osalta kysyttiin tarkennuksia myynti- ja muista saamisista.

Keskustelun ja muutaman tarkennuksen jälkeen liittokokous hyväksyi vuosikertomuksen ja tilinpäätöksen sekä myönsi hallitukselle vastuuvapauden.

Toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2027

Seuraavaksi vuorossa oli vuoden 2027 toimintasuunnitelma ja talousarvio. Keskustelussa nousivat esiin muun muassa strategisten tavoitteiden mittaaminen, lasten ja lapsiperheiden vahvempi huomioiminen, vertaiskurssien kohderyhmät sekä suomenruotsalaisen viittomakielen Teckenvis-hanke. Monessa puheenvuorossa toivottiin toimintasuunnitelmaan enemmän konkretiaa.

Kysymyksiä esitettiin myös tekstipuhelupalvelun jatkosta, viittomakielisen kulttuurin turvaamisesta sekä Kuurojen Videon toiminnasta.

Talousarvion tavoitteena on saavuttaa vuonna 2027 nollatulos. Keskustelun ja tarkennusten päätteeksi liittokokous hyväksyi sekä toimintasuunnitelman että talousarvion.

Rahastot päätettiin lakkauttaa

Liittokokous päätti purkaa kaksi vanhaa rahastoa, Puro-Lemberg-rahaston sekä lahjoitusrahaston. Rahastojen varat siirretään Kuurojen Liiton käyttöön.

Lisäksi päätettiin, että hallitus voi myöhemmin myöntää apurahoja Nordean osakkeista saatavien tuottojen perusteella.

Jäsenyhdistysten esitykset

Määräaikaan mennessä jäsenyhdistyksiltä oli saapunut seitsemän esitystä. Aiheina olivat viittomakielten etäopetuksen edistäminen, viittomakielen tietopaketti, lasten ja nuorten mielenterveyden tukeminen, liiton mahdollinen nimenmuutos, henkilöjäsenyys, viittomakielten päivän merkitseminen kalenteriin sekä vuoden 2027 liittokokouksen järjestämispaikka.

Hallituksen vastauksissa kerrottiin käynnissä olevasta valmistelu- ja vaikuttamistyöstä. Liitto jatkaa viittomakielisten lasten opetuksen edistämistä ja valmistelee viittomakielen tietopakettia. Lasten ja nuorten mielenterveyspalvelujen kehittämiseksi suunnitellaan työryhmää.

Teemat herättivät vilkasta keskustelua, erityisesti lasten opetustilanteen osalta toivottiin lisää toimenpiteitä.

Liittokokous päätti, että hallitus valmistelee henkilöjäsenyyttä koskevan esityksen vuoden 2027 liittokokoukselle. Lisäksi hallitus valmistelee virallisen esityksen viittomakielten päivän lisäämiseksi kalenteriin. Vuoden 2027 liittokokouksen pitopaikka on rahoituksesta riippuen joko Vaasa tai Helsinki.

Hallitus ja vaalivaliokunta

Erovuorossa hallituksesta olivat Ronja Tammisara, Olli Katainen ja Mari Virtanen.

Hallitukseen oli ehdolla ennätykselliset kahdeksan henkilöä. Liittokokous valitsi hallituksen uusiksi jäseniksi Liisa Syväsalmen, Sanna Paasosen sekä Anneli Salomaan. Syväsalmi ja Paasonen valittiin kolmivuotiskaudelle ja Salomaa kaksivuotiskaudelle.

Vaalivaliokuntaan valittiin uudelleen Annastiina Hellstén. Samalla liittokokous hyväksyi esityksen, jonka mukaan vaalivaliokuntaan riittää neljä jäsentä.

Julkilausuma viittomakielisen kulttuurin turvaamisesta

Liittokokouksen päätteeksi hyväksyttiin julkilausuma viittomakielisen kulttuurin turvaamisesta.

Kokouksen lopuksi hallitus ja puheenjohtaja esittivät erityiskiitokset pitkäaikaiselle toiminnanjohtajalle Markku Jokiselle, jolle tämä oli viimeinen liittokokous toiminnanjohtajan roolissa. Puheenvuoroissa kiitettiin Jokista arvokkaasta yhteistyöstä ja merkittävästä työstä Kuurojen Liiton hyväksi.

Kuvat: Heidi Koivisto Robertson
Muistojuhlan kuvat: Veli-Matti Varjus