Ungdomsdagarna 2025 i Borgå

Längd: 0:58
Textning: Finska, Svenska
Språk: Finlandssvenskt teckenspråk
Ungdomar Ungdomsverksamhetens evenemang

Riksomfattande teckenspråkiga ungdomsdagar (18-35 år)

Teckenspråkigas riksomfattande ungdomsdagar, som på finska går under smeknamnet Nuokkarit, ordnas tillsammans med Finlandssvenska teckenspråkiga rf. Evenemanget äger rum den 24-26 oktober i vackra Borgå, i Kokouspoukama!

Temat för ungdomsdagarna är Ankdammen, klä dig i dina favoritkläder eller något fritt på lördagskvällen! Veckoslutets program innehåller olika aktiviteter, ett besök i Borgå, självklart social samvaro samt bastubad och badtunna. Ändringar är möjliga.

Vi ordnar gemensam transport från Helsingfors till Borgå och tillbaka. Bussen avgår från Helsingfors på fredag kl. 17 och är tillbaka i Helsingfors på söndag ca kl. 14.30.

Evenemanget riktar sig huvudsakligen till personer mellan 18 och 30 år, men även 30-35-åringar är varmt välkomna att delta.

Ungdomsmötet

På ungdomsdagarna får de unga sin röst hörd på ungdomsmötet, där föreningarnas delegater har tillfälle att påverka ungdomsarbetet genom att ställa frågor om det eller föreslå utvecklingsidéer. Den mest spännande biten av ungdomsmötet är valet av ungdomsutskottet för 2026!

Du kan delta som delegat i ungdomsmötet om du är 16–30 år och representerar en ungdomsklubb, dövförening eller en elevkår. Om du inte är delegat kan du följa med ungdomsmötet som utomstående och kanske bli medlem eller rentav ordförande i ungdomsutskottet!


Riksomfattande teckenspråkiga ungdomsdagar (18-35 år)

Kokouspoukama, Emäsalontie, Porvoo, Suomi

Mera information om evenemanget

Tolkning på evenemanget:

Finskt teckenspråk, Finlandssvenskt teckenspråk